Komornik a alimenty

Komornik a alimenty

Alimenty, czyli regularne świadczenia pieniężne na rzecz osoby uprawnionej (najczęściej dziecka, ale także byłego małżonka lub rodzica), mają w polskim prawie charakter szczególny. Wynika to z ich celu – zapewnienia środków utrzymania osobom, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać. Dlatego też egzekucja alimentów jest traktowana priorytetowo, a komornik ma w tym zakresie szersze uprawnienia niż przy ściąganiu innych długów.

Rozdzielność majątkowa a komornik

Rozdzielność majątkowa a komornik

W Polsce, o ile małżonkowie nie postanowią inaczej (np. zawierając intercyzę), z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Oznacza to, że przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania małżeństwa (np. wynagrodzenie za pracę, dochody z działalności gospodarczej, nieruchomości, samochody) stają się wspólnym majątkiem obojga małżonków.

Kiedy komornik ma prawo zająć majątek spółki?

Kiedy komornik ma prawo zająć majątek spółki?

Komornik sądowy działa na podstawie tytułu wykonawczego i może prowadzić egzekucję z majątku dłużnika. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), spółki akcyjnej (S.A.) czy spółki jawnej, egzekucja dotyczy wyłącznie majątku spółki, o ile dług został na nią nałożony prawomocnym wyrokiem. Oznacza to, że komornik nie może automatycznie sięgać po prywatne mienie wspólników, jeśli dłużnikiem jest sama spółka.